Taras w płyt gresowych – konserwacja.

Patia wentylowane są coraz częściej stosowanym w architekturze rozwiązaniem. Nic dziwnego. Ma ono bowiem wiele zalet. Należy jednak wiedzieć, jak poprawnie o nie dbać. Mowa tu tak samo o konserwacji, jak i czyszczeniu nawierzchni. Zastanawiasz się nad tego typu konstrukcją? Zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu!

Czym jest taras wentylowany?

By wiedzieć, jak dbać o taras wentylowany, warto w pierwszej kolejności doprecyzować, na czym tak naprawdę to rozwiązanie. Nie każdy bowiem wie, jak interpretować ten termin. Jest to bardzo prosta konstrukcja, którą można zamontować praktycznie na każdym podłożu. Składają się na nią wsporniki i nakładane na nie płyty bądź deski tarasowe. Podstawowym wyróżnikiem tego typu kompozycji jest to, że pomiędzy strukturą połaci a płytkami (lub opcjonalnie deskami) znajduje się pusta przestrzeń. Dużą zaletą tarasu wentylowanego jest fakt, że wykonanie go nie jest zbyt skomplikowane.

Płyty i deski na werandzie. Czym je czyścić?

Ważnym aspektem mającym związek z dbaniem o taras wentylowany, jest czyszczenie płytek tarasowych. Tu najczęściej stosowane są płytki 2 cm. Nie wymagają one przeważnie żadnych fachowych środków, jako że jest to materiał niechłonący cieczy i oszklony.

Czym więc należy czyścić płytki gresowe na tarasie wentylowanym? Zalecane jest użyć w tym celu mopa z mikrofibry lub, który nie gubi włosia i standardowego płynu do mycia. Trzeba mieć na uwadze, że płytki gresowe mają antypoślizgową nawierzchnię, stąd też ich mycie może zajmować więcej czasu.

Po preparat usuwający mocne zabrudzenia warto sięgnąć po okresie jesienno-zimowym. Należy zastosować wtedy środek służący do mycia płytek zewnętrznych. W przypadku mocnych zabrudzeń, które silnie wniknęły płytek, można użyć myjki ciśnieniowej. Zaleca się też dużą ostrożność przy usuwaniu silnych zabrudzeń za pomocą środków chemicznych. Mocne detergenty mogą odbarwiać powierzchnię, stąd też warto je najpierw wypróbować na bardzo małym jej fragmencie.

Tarasy wentylowane mogą również być zbudowane z drewnianych desek tarasowych. Wówczas do ich mycia należy zastosować odpowiednie preparaty do powierzchni drewnianych, dzięki czemu długo zachowają elegancki, estetyczny design.

Konserwacja

Poza zachowaniem tarasu w czystości istotna jest także jego poprawna konserwacja. Zwłaszcza w przypadku wykonanych z drewna części kompozycji, które są cięższe w utrzymaniu. Konserwację należy przeprowadzić w suchy i bezwietrzny dzień, kiedy nie występuje zbyt wysoka temperatura. Świetnie sprawdzi się tu chociażby olej tarasowy, który zabezpiecza drewno, zapewniając mu jednocześnie normalne oddychanie.

Płytki gresowe nie wymagają natomiast konserwacji, gdyż są szkliwione. Tarasy wentylowane z gresu są więc bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Priorytetowe znaczenie ma więc przede wszystkim zachowanie ich w należytej czystości.

Reasumując, taras wentylowany stanowi szybkie i korzystne rozwiązanie dla domu. By cieszyć się jego eleganckim i zadbanym wyglądem należy jednak zatroszczyć się o jego systematyczne czyszczenie i prawidłową konserwację.

Tarasy Wentylowane z Grubymi Płytkami 2cm: Stojaki vs. Podsypka

Marzenie o zachwycającym tarasie lub balkonie wkracza w nasze umysły. Przed podjęciem kluczowego wyboru dotyczącej montażu wytrzymałych płytek gresowych o miarodajnej grubości 2 cm na tarasie, warto dogłębnie rozważyć dwie zasadnicze metody montażu: oparcie na stojakach oraz układanie na podsypce. W niniejszym artykule zbadamy bliżej w obie te technologie, dokonując porównania w kontekście korzyści w zależności od miejsca i upodobań użytkownika.

Wsporniki: Komfort i Solidność na Wyższych Piętrach

Płyty tarasowe 2cm na stojakach to wspaniałe rozwiązanie dla tarasów na wyższych kondygnacjach. Ta metoda wykorzystuje specjalnych stojakach, które wspierają płytki, eliminując potrzebę obciążania bezpośredniego balkonu czy tarasu. Dzięki temu podejściu, struktura budynku jest mniej podatna na nadmierny ciężar, co odgrywa szczególną rolę, szczególnie w budynkach z wieloma kondygnacjami.

Podczas montażu na stojakach, pomiędzy poszczególnymi płytkami tworzy się odstęp, umożliwiająca swobodną cyrkulację powietrza oraz efektywny odprowadzenie nadmiaru wody deszczowej. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko zalegania wody oraz potencjalnych uszkodzeń spowodowanych wilgocią, co przekłada się na wydłużenie trwałości i użyteczności tarasu.

Podsypka: Przyjazność dla Gleby i Ogródka

W przypadku montażu na parterze, zwłaszcza w okolicach ogrodu lub terenu zielonego, metoda układania na podsypce może być idealnym rozwiązaniem. Ta technika polega na układaniu płytek na warstwie podsypki, np. z piasku lub żwiru. Dzięki takiemu postępowi, taras idealnie współgra z naturalnym otoczeniem, a woda opadowa błyskawicznie przenika do gruntu, wspierając zdrowy rozwój roślin wokół tarasu.

Jednak montaż na podsypce może być związany z pewnym ryzykiem, szczególnie jeśli chodzi o stabilność konstrukcji. Dlatego kluczowe jest właściwe przygotowanie podłoża oraz regularna kontrola potencjalnego osiadania. Regularne konserwacje i uzupełnianie warstwy podsypki mogą być wymagane, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo tarasu.

Taras wentylowany z płytek- inwestycja, która się opłaca

Taras może pięknie się prezentować, a przy okazji być praktyczny, wytrzymały i łatwy w utrzymaniu. Właśnie dlatego warto zdecydować się na taras wentylowany, który jest jedną z najnowocześniejszych technologii wykonywania tarasów i z roku na rok zdobywa zaufanie coraz większego grona osób. To rozwiązanie, które oprócz tempa budowy i efektu wizualnego wyróżnia się wyjątkową trwałością. Jak powstaje taras wentylowany i jakie są jego największe zalety?

Jak powstają tarasy wentylowane?

Technologia tarasów wentylowanych nie bez powodu  jest uznawana za najprostszą i najszybszą metodę budowy tarasu, bez względu na jego rozmiar. Budowa tarasu wentylowanego opiera się na trzech elementach: podbudowie, wspornikach oraz płytach tarasowych, a jego stworzenie dla wykonawcy nie powinno przysporzyć większych trudności. Żaden z elementów konstrukcji nie potrzebuje trwałego mocowania, a płytki tarasowe 2cm położone na specjalnych wspornikach tworzą wytrzymałą i trwałą konstrukcję samonośną. Podłoże powinno być równe, stabilne i odpowiednio wyprofilowane.

Powierzchnia tarasu wentylowanego skonstruowana z wytrzymałych płytek. Najlepiej do tego celu nadaje się gres tarasowy 2cm. Te są umieszczane na podsypce lub wylewce oraz ustawionej na niej konstrukcji ze specjalnych nóżek, które stają się główną podporą dla każdej z płyt tarasowych. Pojedyncza płyta jest podparta w każdym z czterech rogów i dodatkowo na środku, dla zapewnienia jak największej wytrzymałości. Wsporniki płyt tarasowych są ustawiane na stabilnym podłożu, a same płyty układane na nich bez kleju, podsypki i problematycznych fug – przestrzenie pomiędzy płytami są znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem, ułatwiającym utrzymanie czystości na tarasie oraz utrzymywanie jego powierzchni w dobrym stanie przez wiele sezonów. Stabilne nóżki pełnią funkcję stojaka utrzymującego ciężar i stabilizującego cały taras oraz zapewniają dobrą wentylację całej konstrukcji, dzięki temu po położeniu taras jest praktycznie bezobsługowy.

Taras wentylowany – poznaj jego zalety

Największym walorem tarasów wentylowanych jest ich prostota, a co za tym idzie możliwość szybkiego montażu i estetyczny efekt końcowy, jednak nie są to ich jedyne zalety.

Jak sama nazwa wskazuje, technika montażu płyt gwarantuje im stałą wentylację, a swobodna cyrkulacja powietrza pozwala zapobiec wilgoci i ewentualnym uszkodzeniom tarasu związanym z warunkami pogodowymi. Dzięki ułożeniu tarasu na wytrzymałych wspornikach, a nie na betonie czy glebie, powierzchnia tarasu jest w pełni mrozoodporna. Płyty tarasowe nie mają bezpośredniego kontaktu z podłożem, co sprawia, że są mniej narażone na działanie zamarzającej wody. Co więcej, cała woda opadowa swobodnie spływa przez szczeliny pomiędzy płytami, więc nie grozi im efekt odspajania się ani ryzyko stojącej wody i kałuż.

Przestrzeń oddzielająca podłoże od płyt jest doskonałym miejscem na poprowadzenie i ukrycie rozmaitych instalacji np. elektrycznej czy oświetleniowej, alarmowej, a nawet wodnej lub ciepłowniczej. Można je wykonać w dowolnym momencie, nie tylko na etapie układania tarasu. Mało tego, jeżeli tylko zaistnieje taka potrzeba, możliwy jest błyskawiczny demontaż tarasu na każdym użytkowania, a wszystkie nieuszkodzone elementy można z powodzeniem przenieść w inne miejsce.

Różnorodność materiałów przeznaczonych do wykonania tarasu wentylowanego daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Spośród całej gamy dostępnych wzorów płyt tarasowych można wybrać m.in. imitację betonu czy kamienia naturalnego.