Taras w płyt gresowych – konserwacja.

Patia wentylowane są coraz częściej stosowanym w architekturze rozwiązaniem. Nic dziwnego. Ma ono bowiem wiele zalet. Należy jednak wiedzieć, jak poprawnie o nie dbać. Mowa tu tak samo o konserwacji, jak i czyszczeniu nawierzchni. Zastanawiasz się nad tego typu konstrukcją? Zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu!

Czym jest taras wentylowany?

By wiedzieć, jak dbać o taras wentylowany, warto w pierwszej kolejności doprecyzować, na czym tak naprawdę to rozwiązanie. Nie każdy bowiem wie, jak interpretować ten termin. Jest to bardzo prosta konstrukcja, którą można zamontować praktycznie na każdym podłożu. Składają się na nią wsporniki i nakładane na nie płyty bądź deski tarasowe. Podstawowym wyróżnikiem tego typu kompozycji jest to, że pomiędzy strukturą połaci a płytkami (lub opcjonalnie deskami) znajduje się pusta przestrzeń. Dużą zaletą tarasu wentylowanego jest fakt, że wykonanie go nie jest zbyt skomplikowane.

Płyty i deski na werandzie. Czym je czyścić?

Ważnym aspektem mającym związek z dbaniem o taras wentylowany, jest czyszczenie płytek tarasowych. Tu najczęściej stosowane są płytki 2 cm. Nie wymagają one przeważnie żadnych fachowych środków, jako że jest to materiał niechłonący cieczy i oszklony.

Czym więc należy czyścić płytki gresowe na tarasie wentylowanym? Zalecane jest użyć w tym celu mopa z mikrofibry lub, który nie gubi włosia i standardowego płynu do mycia. Trzeba mieć na uwadze, że płytki gresowe mają antypoślizgową nawierzchnię, stąd też ich mycie może zajmować więcej czasu.

Po preparat usuwający mocne zabrudzenia warto sięgnąć po okresie jesienno-zimowym. Należy zastosować wtedy środek służący do mycia płytek zewnętrznych. W przypadku mocnych zabrudzeń, które silnie wniknęły płytek, można użyć myjki ciśnieniowej. Zaleca się też dużą ostrożność przy usuwaniu silnych zabrudzeń za pomocą środków chemicznych. Mocne detergenty mogą odbarwiać powierzchnię, stąd też warto je najpierw wypróbować na bardzo małym jej fragmencie.

Tarasy wentylowane mogą również być zbudowane z drewnianych desek tarasowych. Wówczas do ich mycia należy zastosować odpowiednie preparaty do powierzchni drewnianych, dzięki czemu długo zachowają elegancki, estetyczny design.

Konserwacja

Poza zachowaniem tarasu w czystości istotna jest także jego poprawna konserwacja. Zwłaszcza w przypadku wykonanych z drewna części kompozycji, które są cięższe w utrzymaniu. Konserwację należy przeprowadzić w suchy i bezwietrzny dzień, kiedy nie występuje zbyt wysoka temperatura. Świetnie sprawdzi się tu chociażby olej tarasowy, który zabezpiecza drewno, zapewniając mu jednocześnie normalne oddychanie.

Płytki gresowe nie wymagają natomiast konserwacji, gdyż są szkliwione. Tarasy wentylowane z gresu są więc bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Priorytetowe znaczenie ma więc przede wszystkim zachowanie ich w należytej czystości.

Reasumując, taras wentylowany stanowi szybkie i korzystne rozwiązanie dla domu. By cieszyć się jego eleganckim i zadbanym wyglądem należy jednak zatroszczyć się o jego systematyczne czyszczenie i prawidłową konserwację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *