Taras wentylowany z płytek- inwestycja, która się opłaca

Taras może pięknie się prezentować, a przy okazji być praktyczny, wytrzymały i łatwy w utrzymaniu. Właśnie dlatego warto zdecydować się na taras wentylowany, który jest jedną z najnowocześniejszych technologii wykonywania tarasów i z roku na rok zdobywa zaufanie coraz większego grona osób. To rozwiązanie, które oprócz tempa budowy i efektu wizualnego wyróżnia się wyjątkową trwałością. Jak powstaje taras wentylowany i jakie są jego największe zalety?

Jak powstają tarasy wentylowane?

Technologia tarasów wentylowanych nie bez powodu  jest uznawana za najprostszą i najszybszą metodę budowy tarasu, bez względu na jego rozmiar. Budowa tarasu wentylowanego opiera się na trzech elementach: podbudowie, wspornikach oraz płytach tarasowych, a jego stworzenie dla wykonawcy nie powinno przysporzyć większych trudności. Żaden z elementów konstrukcji nie potrzebuje trwałego mocowania, a płytki tarasowe 2cm położone na specjalnych wspornikach tworzą wytrzymałą i trwałą konstrukcję samonośną. Podłoże powinno być równe, stabilne i odpowiednio wyprofilowane.

Powierzchnia tarasu wentylowanego skonstruowana z wytrzymałych płytek. Najlepiej do tego celu nadaje się gres tarasowy 2cm. Te są umieszczane na podsypce lub wylewce oraz ustawionej na niej konstrukcji ze specjalnych nóżek, które stają się główną podporą dla każdej z płyt tarasowych. Pojedyncza płyta jest podparta w każdym z czterech rogów i dodatkowo na środku, dla zapewnienia jak największej wytrzymałości. Wsporniki płyt tarasowych są ustawiane na stabilnym podłożu, a same płyty układane na nich bez kleju, podsypki i problematycznych fug – przestrzenie pomiędzy płytami są znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem, ułatwiającym utrzymanie czystości na tarasie oraz utrzymywanie jego powierzchni w dobrym stanie przez wiele sezonów. Stabilne nóżki pełnią funkcję stojaka utrzymującego ciężar i stabilizującego cały taras oraz zapewniają dobrą wentylację całej konstrukcji, dzięki temu po położeniu taras jest praktycznie bezobsługowy.

Taras wentylowany – poznaj jego zalety

Największym walorem tarasów wentylowanych jest ich prostota, a co za tym idzie możliwość szybkiego montażu i estetyczny efekt końcowy, jednak nie są to ich jedyne zalety.

Jak sama nazwa wskazuje, technika montażu płyt gwarantuje im stałą wentylację, a swobodna cyrkulacja powietrza pozwala zapobiec wilgoci i ewentualnym uszkodzeniom tarasu związanym z warunkami pogodowymi. Dzięki ułożeniu tarasu na wytrzymałych wspornikach, a nie na betonie czy glebie, powierzchnia tarasu jest w pełni mrozoodporna. Płyty tarasowe nie mają bezpośredniego kontaktu z podłożem, co sprawia, że są mniej narażone na działanie zamarzającej wody. Co więcej, cała woda opadowa swobodnie spływa przez szczeliny pomiędzy płytami, więc nie grozi im efekt odspajania się ani ryzyko stojącej wody i kałuż.

Przestrzeń oddzielająca podłoże od płyt jest doskonałym miejscem na poprowadzenie i ukrycie rozmaitych instalacji np. elektrycznej czy oświetleniowej, alarmowej, a nawet wodnej lub ciepłowniczej. Można je wykonać w dowolnym momencie, nie tylko na etapie układania tarasu. Mało tego, jeżeli tylko zaistnieje taka potrzeba, możliwy jest błyskawiczny demontaż tarasu na każdym użytkowania, a wszystkie nieuszkodzone elementy można z powodzeniem przenieść w inne miejsce.

Różnorodność materiałów przeznaczonych do wykonania tarasu wentylowanego daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Spośród całej gamy dostępnych wzorów płyt tarasowych można wybrać m.in. imitację betonu czy kamienia naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *